ÖZEL YURTLARA NASIL KAYIT OLURUM?

13.01.2016
506
ÖZEL YURTLARA NASIL KAYIT OLURUM?

ÖZEL YURTLARA NASIL KAYIT OLURUM?

Özel Yurtlar hizmeti veren işletmelere kayıt olarak sözleşme imzaladığınızda dönüşü yoktur, Okulla ilişiğiniz kesildiğinde veya sağlık sorunlarından dolayı okula devam edememeniz haricinde 1 yıl boyunca o yurtta kalmak veya tüm yılın ücretini ödemek zorundasınız. Bunların dışında hiçbir şekilde o yurttan ayrılamazsınız. Sözleşmeyi imzalamadan önce maddelerini tek tek dikkatli bir şekilde okumalısınız.
KAYIT İÇİN İSTENEN BELGELER
İstenen belgeler özel yurtlara bağlı olarak değişsede genel olarak şu belgeler istenmektedir:
1. Okulunuzdan Alacağınız Öğrenci Belgesi
2. İki Adet Fotoğraf
3. Sağlık durumunuzun toplu yaşam alanlarında yaşamaya engel olmadığına dair sağlık raporu. (Sağlık ocaklarından alabilirsiniz.)
4. Kimlik Fotokopisi
5. Kayıt Olacağınız yurttan temin edebileceğiniz, Yurt kayıt dilekçesi.
ÜCRETLERİN ÖDENMESİ
1. En pahalı odalar tek kişilik olandır, Odada kalacak kişi çoğaldıkça fiyat düşer.
2. Verilen hizmet eşittir fiyat buna dikkat edin bir yurt diğerinden daha ucuz olabilir yapmanız gereken her iki yurdunda vereceği hizmetleri kıyaslamaktır aksi halde bu ücretin dışında başka ücret ödemenizde gerekebilir.
3. Fiyatlar bir eğitim dönemi olarak hesaplanır.
Örnek : Bir eğitim dönemi ücreti yemekli 6000 TL. ise normalde 10 taksit yapılır ve aylık ödemeniz gereken 600 TL x 10 Ay = 6000 TL dir. Mesela; ben sömestre tatilindeydim bir hafta yoktum yurtta kalmadım bu taksiti neden ödeyeyim diyemezsiniz çünkü sizin peşin ödemeniz gereken 6000 TL yi işletmeci bütçenizi sarsmaması için ödeme kolaylığı yaparak taksitlendirmiştir. Yazın 1 hafta tatil yaptığınızda taksitlerini 12 ay ödediğiniz gibi.
4. Fiyatlar bir eğitim dönemi olarak hesaplanır demiştik, bazı yurtlarda size aylık olarak fiyat verebilir.
Örnek : Aylık 550 TL diyebilir diğer yurt 600 TL dediğinden 550 TL size ucuz geldiğinden doğal olarak ucuz olanı tercih edersiniz ama dikkat etmeniz gereken taksit sayısıdır. 550 x 12 = 6 600 TL ödersiniz.
5. Bazı yurtlarda ücretler yemek dahildir yemek istemezseniz fiyat düşebilir, Yıllık ücreti peşin ödediğinizde de ücret düşebilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.