IŞIK ÜNİVERSİTESİ GENEL BİLGİLERİ


IŞIK ÜNİVERSİTESİ GENEL BİLGİLERİ

Adres: Işık Üniversitesi 34980 Şile/İstanbul 

Tel: 0 216 712 14 60

Rektör: Prof. Dr. Şirin Tekinay

IŞIK ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 AKADEMİK TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ…

1996 yılında eğitim-öğretim hayatına başlayan Işık Üniversitesi, Feyziye Mektepleri Vakfı’nın 127 yıllık köklü eğitim geleneğinin eseridir. 14 Aralık 1885 tarihinde Selanik’te Feyz-i Sıbyan Mektebi ile hizmet vermeye başlayan kurum; Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan döneme; ulusal egemenliğe, Atatürk İnkılâpları’na tanıklık etmiştir. 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün onayı ile Feyz-i Sıbyan Mektebi, “Işık Lisesi” adını almıştır.

Nişantaşı, Ayazağa ve Erenköy’deki anaokulları, ilköğretim okulları, liseleri ve fen lisesi gibi, Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları eğitim zincirine eklenen Işık Üniversitesi de sağlam temeller üzerine kurulmuştur. Üniversite, Işık geleneğinden güç alan eğitim-öğretim kadrosu ve Türkiye’nin önde gelen bilim insanları ile çağdaş eğitim anlayışı içerisinde ve Atatürk İlkeleri’nden şaşmaksızın gençlerin geleceğini yönlendirmektedir.

Işık Üniversitesi, Şile Kampüsü’nde 4 fakülte, araştırma merkezleri, 24 saat açık kütüphane, laboratuvarlar, amfiler, derslikler, seminer alanları, yurtlar, revir, market, kırtasiyeler, yemekhane dahil 5 farklı restoran, sosyal tesis, açık ve kapalı spor alanları, tenis sahaları, futbol sahaları, festival (konser) alanı, Gençlik Kampı isimli üniversite sahil tesisleri, kampüs içerisinde her yerde sınırsız kablosuz internet desteği ile 566.000 m² alan üzerinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Maslak Kampüsü’nde ise 2 enstitü, 2007-2008 eğitim-öğretim yılında eğitime başlayan Güzel Sanatlar Fakültesi ve Meslek Yüksekokulları bulunmaktadır.

Işık Üniversitesi yaklaşık 200 öğretim elemanıyla, çeşitli oranlarda 4600 lisans öğrencisi ve 110’u burslu/indirimli 350 lisansüstü öğrenciye öğrenim hizmeti vermektedir. Üniversitenin 60 bini elektronik olmak üzere 85 bin kitabın yer aldığı bir kütüphanesi bulunuyor.

Fakülteler

  • Fen Edebiyat Fakültesi
  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  • Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
  • Mühendislik Fakültesi
  • Güzel Sanatlar Fakültesi

Enstitüler

  • Fen Bilimleri Enstitüsü
  • Sosyal Bilimleri Enstitüsü

Yüksekokullar

  • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
  • Meslek Yüksekokulu

Yabancı Diller Okulu (SFL

Bir yorum ekleyin